Saturday, May 27, 2017




Advertise with us

District 16-3A votes are in

From Staff Reports
March 26, 2017 at 11:53 p.m.


Boys

District 16-3A champion Jefferson dominated voting for all-district honors following a perfect run through league play.

The Bulldogs Grayson Early nabbed overall Most Valuable Player honors, while Dee Mitchell was Offensive MVP and Treston Dowell was named Coach of the Year.

Other superlatives went to White Oak's Conner Weeks and Ore City's Nick Hughes (Co-Defensive Player of the Year) and White Oak's Andrew Hood (Newcomer).

Voting was conducted by the district's coaches.

FIRST TEAM

Ore City: Cartea Douglas and Joe Campbell; Waskom: Lamontre Stephens and KT Ceasar; Jefferson: Cameron Hicks and Kepha Luster; Harleton: Andy Ward; Beckville: Stephen Darden and Trey Lindsey; Elysian Fields: Dylan Parker and Ty Feaster; New Diana: Cody Payton; White Oak: Anthony Hoyt and Justin Benson.

SECOND TEAM

Waskom: MyDarius Johnson; Harleton: JT Goynes; Jefferson: Tanner Murphy; Beckville: CJ Robinson; Elysian Fields: Sharay Ratliffe; New Diana: Keonata Davis and Brayden Rosales; White Oak: Jalon Jeffery and Cameron Bates; Ore City: Jalen Taylor; Jefferson: Curtis Henry.

HONORABLE MENTION

Beckville: Brandt Harris and Brannen Davis; Elysian Fields: Cole Myers, Robert Johnson, Chris Smith and Braden Shaffer; Harleton: Cade Dickeson, Caleb Baxter and Chris Eudy; Jefferson: Kylan Thomas, Eric Gipson, Taylor Smith, Todd Polver and Jaren Kelly; New Diana: TJ Rogers, Ralph Calicott, James Harden, Jackson Sampson and Levan Stapleton; Ore City: Keylan Bowens and Keyshawn Kyle; Waskom: LaTavius Stephens; White Oak: Braden Fears, Kason Kienzle and Stone Palmer.

Girls

Elysian Fields' Frankazia Boyd was a unanimous choice for Most Valuable Player with the release of the District 16-3A All-District Basketball Team.

Elysian Fields' Jade Barge shared Offensive MVP with Jefferson's Jayda McCoy, while Jefferson's Jamya Smith earned Defensive MVP.

Beckville's Jordan Tondreau was chosen Newcomer of the Year and Elysian Fields' Wayne Carter took home Coach of the Year.

Voting was conducted by the district's coaches.

FIRST TEAM

Ore City: Theresa Uehling and Tiera Cook; Elysian Fields: Samantha Spears and Alexis Hays; White Oak: Alyia Hall; Jefferson: Ja'Lisa Mitchell and Elaina Langbartels; Waskom: MaKayla Reason; Harleton: Nicole Wright, Katelyn Smith, Mary Echols and Tyler Mobley.

SECOND TEAM

Elysian Fields: Chloe White; White Oak: Bella Sacco, Asia Robertson and Kyla Weeks; Jefferson: Ni'Linda Johnson, Deivya Hodge and Ja'Kayla Jones; Waskom: Scharda Mims; Harleton: Bailey Gott and Devon Smith; Beckville: Bailey Jones and Bre Dennis; Ore City: Tori Pena.

HONORABLE MENTION

New Diana: Gabi Moore, Joelle Newton and Auniau Parks; Beckville: Payton Jones, Brandi Tillman and Kenzy Latham; Jefferson: Hannah Welch and Tierra Hines; Elysian Fields: Shayla Mathews; Harleton: Hannah Watson and Claire Underwood; Waskom: Jamia Haggerty; White Oak: Destinee Aaron, Sabrina Smith, Desiree Murray and Lamya Nelson.

ACADEMIC ALL DISTRICT

Ore City: Tori Pena, Andi Freeman, Hannah Pendarvis and Stormi Tolar; Jefferson: Elaina Langbartels; Waskom: Kennadie Philpot; Beckville: Bailey Jones, Payton Jones, Bre Dennis, Brandi Tillman, Jordan Tondreau, Courtlyn Nail and Kenzy Latham; New Diana: Joelle Newton, Jacey Loeza, Gabi Moore, Emily Pate and Zoey Leach; White Oak: Destinee Aaron, Bella Sacco and Sabrina Smith; Elysian Fields: Chloe White, Alexis Hays, Caitlyn Martin, Jacqueline Jenkins, Anna Belle Ellis, Samantha Spears and Shayla Mathews; Harelton: Nicole Wright, Mary Echols, Bailey Gott, Tyler Mobley, Claire Underwood and Katelynn Smith.

SHARE

Comments

Powered By AdvocateDigitalMedia